Polacy inwestują w nieruchomości na potęgę – badania wskazały, że najwięcej kupionych nieruchomości do mieszkania, natomiast wśród domów prym wiodą szeregówki. Wiele osób zastanawia się, jaką nieruchomość kupić, szczególnie że koszty zakupu mogą być porównywalne. Dom szeregowy czy mieszkanie – przed takim dylematem staje wiele młodych osób.

Mieszkanie – zalety i wady

Mieszkania w Polsce cieszą się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie w większych i dobrze skomunikowanych miastach. Kupując mieszkanie nie trzeba się martwić o ciepło, odśnieżanie podjazdu czy plewienie ogródka. Właściciele mieszkań żyją w prosty sposób, mają wiele czasu wolnego, nie muszą wykonywać czynności porządkowych wokół bloku – jest to całkiem wygodne. Pod względem cenowym mieszkanie kształtuje się na poziomie domu szeregowego  lub nawet jest droższe, a w dużych miastach może być wyjątkowo cenne.

Dom szeregowy – wady i zalety

Osoby marzące o posiadaniu własnego domu mogą zastanowić się nad szeregówką, która jest rodzajem „kompromisu” pomiędzy zwolennikami mieszkań i domów wolnostojących. Zakup nie powinien być pochopny, należy dokładnie sprawdzić projekt oraz jego mocne i słabe strony. Szeregówka to dom, dlatego do dyspozycji mieszkańców jest spory metraż w stosunku do mieszkania. Otoczenie domu należy utrzymać w czystości, a to wymaga koszenia trawy, pielenia ogródka itp. Szeregówki są ustawiane w szeregach, przez co odpowiednio wykonane są ciepłe. Dom szeregowy można kupić w cenie mieszkania, co okazuje się znacznie bardziej opłacalne biorąc pod uwagę większy metraż takiego domu.

Sprawdzenie dewelopera

Zanim przystąpi się do zakupu mieszkania lub szeregówki, warto sprawdzić dewelopera – jakość jego inwestycji, stosowane materiały budowlane, wypłacalność. W ten sposób można określić, o ile zastosowane materiały są solidne, zapewniając obiekt, który może obsłużyć jeszcze kilku pokoleniom. Sprawdzenie dewelopera może wiele powiedzieć odnośnie jego wypłacalności, trwałości wykonanej pracy. Niezwykle ważne jest sprawdzenie sytuacji finansowej dewelopera i jego innych inwestycji, dzięki czemu można mieć pewność odnośnie bezpieczeństwa oszczędności.

Autor

  • Wykształcony w dziedzinie nauk humanistycznych. W swojej pracy skupia się nad obiegiem pieniądza w nowoczesnych gospodarkach światowych. Hobbysta kolekcjoner i gracz gier komputerowych.

Komentarze

  • zawias

    Chyba każdy zgodzi się za mną, że szeregówka w dobrej lokalizacji to już połowa sukcesu. Nie ma co tracić czasu na dojazd do jakiejś dziury.

  • sagan

    Kupując szeregówkę warto zwrócić uwagę na jej stan techniczny i lokalizację. Trzeba uważać na usterki, które później mogą uprzykrzać nam życie. Szeregówka powinna znajdować się w dobrej lokalizacji, tak aby dojazd do niej nie był utrudniony.